• Licznik odwiedzin
  • Odsłon: 136988
  • Dzisiaj jest 25 listopada 2020 r.
  • Jest to 329 dzień roku.
  • Do końca roku pozostało 37 dni.

Dodany: 2011-02-21 13:16:37

WaniliaWanilia znana jest od wieków. Stosowali ją już Aztekowie. Uznawana byłą za roślinę nie tylko dodającą smaku, ale także rośinę eczniczą. W krajach europejskich wanilia pojawiła się w XVI wieku.

 

Natychmiast zdobyła ogromną popularność. Stosowana była najczęściej do potraw słodkich, aromatyzowano nią desery, likiery, czekolady. Przez lata wanilia rosła tylko i wyłącznie w Meksyku. Spowodowane to było tym, iż tylko na tamtych terenach żyły owady, które mogły zapylać kwiaty wanilii. Obecnie dzięki sztucznemu zapyleniu uprawa wanilii możliwa jest także w innych krajach. Do największych producentów wanilii należą: Madagaskar, Puerto Rico oraz Meksyk.

 

Ciekawostką związaną z wanilią jest to, iż kwiaty tej rośliny pozbawione są jakiegokolwiek zapachu. Dopiero jej nasiona (tak zwane laski wanilii) mają słodki i przyjemny smak i zapach. Restauracja gdańsk wykorzystuje wanilię bardzo często. Stosowana jest ona w postaci lasek wanilii, cukru waniliowego, syropów waniliowych. Najczęściej dodawana jest do potraw słodkich, chociaż kucharze stosują ją także w połączeniu z mięsem.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Wanilia
Nick: