• Licznik odwiedzin
  • Odsłon: 136942
  • Dzisiaj jest 25 listopada 2020 r.
  • Jest to 329 dzień roku.
  • Do końca roku pozostało 37 dni.

Dodany: 2011-02-21 14:27:30

Czym są nowalijkiWraz z przyjściem wiosny wiele osób niecierpliwie wypatruje w sklepach i na straganach nowalijek. Czym są nowalijki?

 

Nowalijka to tradycyjna nazwa określająca warzywa, które pojawiają się wiosną jako pierwsze. Dziś, ze względu na import warzyw oraz uprawy szklarniowe, do "nowalijek" mamy dostęp praktycznie cały rok, jednak nei smakują one tak samo jak prawdziwe nowalijki. Nowalijki to nie tylko symbol rozkwitającej wiosny. To także pierwsze naturalne witaminy, jakie możemy dostarczyć swojemu organizmowi.

 

Do nowalijek zaliczamy koperek, sałatę, rzodkiewkę, szczypior, rzeżuchę i wiele innych młodych warzyw. Jeszcze kilka lat temu nie było dystkusji o zdrowotnych właściwościach nowalijek. Poijawiały się one w sprzedazy wtedy, gdy same po porstu wyrosły. Dziś by przyspieszyć ten proces bardzo często wspomagane są one chemią, dlatego ich zdrowotne właściwości są kwestią sporną. Restauracja gdańsk podaje nowalijki w róznej formie. Stara się jednak wyselekcjonować te, które nie gromadzą zbyt dużej ilosci ołowiu i azotanów. Należą do nich młode ziemniaki, marcher, pietruszka.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Czym są nowalijki
Nick: